alierbulut
53 Takipçi | 16 Takip
08 01 2017

Yoğunluk Niçin Önemli?

yoğunluğun önemi ile ilgili görsel sonucuyoğunluğun önemi ile ilgili görsel sonucu

İnsanlar; yaşantılarını kolaylaştırmak için birçok eser yapmış, değişik araçlar icat etmişlerdir. Bir eser ya da araç yapılırken kullanım amacına uygun malzemenin seçilmesi çok önemlidir.
 Bu nedenle:
 • Yapılacak iş için hangi malzeme uygun?
 • Seçilen malzeme ile yapılan eserin kullanım süresi ne kadar olur?
 • Kullanılan malzemenin fiyatı uygun mu?
 • Yapılan işte kullanılan malzeme ile istenilen verim alınabilir mi? gibi soruların cevapları yanında seçilen malzemenin yoğunluğu da çok önemlidir.
 Tek katlı binalar ahşap, tuğla, kerpiç gibi malzemeler kullanılarak yapılabilir. Çok katlı binaların yapımında kullanılan malzemelerde ise dayanıklılık, fazla yük taşıma gibi Özellikler aranır. Bu nedenle çok katlı binaların yapımında demir, çelik gibi yoğunluğu fazla olan malzemeler kullanılır.
 Uçakların kolayca uçabilmesi için uçak yapımında demir yerine alüminyum kullanılır. Çünkü yoğunluğu demirden az olan alüminyum, ayrıca demire göre daha hafif ve daha dayanıklı bir maddedir.

Maddeleri tanımak için yoğunluklarına bakarız. Bu maddeleri ayırt etmemize yarar. Örneğin saf iki maddenin yoğunluğu aynı ise bu maddeler aynı maddeden yapılmıştır.

Aynı zamanda maddelerin yoğunluğunu bilmek yoğunluğunu bildiğimiz sıvının içinde yüzüp yüzemiyeceği hakkında bize bilgi verir.

Örneğin havadan daha az yoğun cisimler havanın içinde yükselir. Sudan daha yoğun cisimler suda batar.

16
0
0
Yorum Yaz