alierbulut
53 Takipçi | 16 Takip
13 07 2017

2017 yılı Üniversite taban puanları ve kontenjanları

Üniversite taban puanları LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM tarafından adaylara duyuruldu. Binlerce aday hayalindeki Üniversiteye girebilmek için ÖSYM tarafından yayımlanan Üniversite taban puanlarını incelemeye başladı. Peki 2017 LYS tercih işlemleri ne zaman başlayacak? Adaylar toplamda kaç tercih yapabilecek?

Üniversite taban puanları ÖSYM tarafından resmi site üzerinden adayların erişimine sunuldu. Yüz binlerce aday LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Üniversite taban puanlarını inecelemeye başladı. Bir yılı aşkın süredir hayal ettiği üniversiteye gidebilmek için emek veren adaylar için şimdi de tercih maratonu başlıyor.

2017 ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Peki LYS tercihleri ne zaman yapılacak? Adaylar ÖSYM'nin yayınladığı 2017 ÖSYS Yükseköğretim programları ve kontenjanlarını YGS ve LYS'ye göre tercih edilebilecek şekilde iki tablo halinde adayların kullanımına sundu. Yayınlanan Tablo 3'e göre adaylar Üniversitelerin YGS puanları ile alınan bölümlerine ulaşabilirken Tablo 4'te LYS puan türüne göre alım yapılan bölümler yer alıyor.

LYS TERCİHLERİ HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?

2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini, 18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyecekler. 2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler. Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler. 

Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM’ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacak.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.

Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

Kaynak:milliyet.com.tr

28
0
0
Yorum Yaz